Gokçeada

Gökçeada Tatil ve Gezi Rehberi


  Gökçeada gezi notlarımıza, ada hakkında genel bilgiler vererek başlarsak sanırız yanlış olmaz. Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan Gökçeada, ülkemizin en büyük adası ve dünyanın ilk cittaslow adası olarak biliniyor. Öyle ada diyorsak aklınıza İstanbul’da yer alan adalar gibi küçük ve şirin adalar gelmesin zira Gökçeada oldukça büyük bir ada.
  Sizin için hazırladığımız bu özel rehberde Gökçeada’ya nasıl gidilir, Gökçeada gezilecek yerler nerelerdedir gibi soruların yanı sıra Gökçeada’da neler yapabileceğinizi, hediyelik neler alabileceğinizi ve tatiliniz süresince adada nereleri keşfedebileceğinizi derlemeye çalışacağız. Gökçeada’ya gitmek isteyenler için hazırladığımız rehberimizi mutlaka okuyun ve kısa notlar halinde bir gezi planı hazırlayın.

  GÖKÇEADA NEREDE YER ALIYOR? 

  Kuzey Ege’de yer alan Gökçeada, tarihi Gelibolu Yarımadası’nın batısında Saros Körfezi açıklarında yer alıyor. Diğer Ege adaları gibi volkanik bir zemine sahip olan ada, birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple yıllar içerisinde oluşan depremler adanın özellikle kuzey kesimlerinde kayalarda meydana getirdiği özel şekillerle izlenebiliyor.
  Özellikle şehir yaşamından adaya gelecekler için en büyük farklılık, adanın dinginliği, sessizliği ve yavaşlığı olabilir. Dünyadaki yavaş şehirleri bir araya getiren CittaSlow organizasyonu için uygun görülen tek ada olan Gökçeada, sizlere tam bir doğallık sağlıyor.

  GÖKÇEADA'YA NASIL GİDİLİR?

  Gökçeada ulaşımı, adada havalimanı bulunuyor olmasına karşılık denizyolu ile sağlanıyor. Havalimanı 2015 yılından bu yana faal olarak kullanılmıyor, ancak ilerleyen dönemde tekrar faal şekilde kullanılacağı düşünülüyor.
  Gökçeada’ya ulaşım Gestaş firması tarafından Kabatepe Limanı’ndan sağlanıyor. Yaz aylarında her 2 saatte bir karşılıklı kalkan feribotlar, kış tarifesinde ise günde 3’e kadar düşüyor.
  Kabatepe-Gökçeada feribot seferleri yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Açık bir denizde yol alacağınızı unutmamalısınız ki özellikle deniz tutanlar için zor bir yolculuk olabilir. Havanın iyi olduğu günlerde bu feribot yolculuğu oldukça keyifli, adanın sert rüzgarı ile tanışırsanız biraz sallanabilirsiniz.

  -Ada İçi Ulaşım

  Gökçeada içerisinde feribotun yanaştığı Kuzulimanı ile ada merkezi arasında düzenli özel halk otobüsü seferleri bulunuyor. Yine adanın uç bölgeleri olarak sayabileceğimiz Kefaloz, Kaleköy, Uğurlu gibi bölgelere de Gökçeada Belediyesi’nin düzenli seferleri bulunmakta, ancak bu seferler için önceden Gökçeada Belediyesi’nden bilgi almanızda fayda var.

  - Gökçeada Feribot Saatleri:

  Kabatepe – Gökçeada: 
  07:00, 09:00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00
  Gökçeada – Kabatepe:
  07:00, 09:00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00
  Yine de Gestaş ın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz : http://www.gdu.com.tr/

  GÖKÇEADA'DA NEREDE KALINIR?

  Gökçeada konaklama açısından her bütçeye hitap eden geniş bir yelpazeye sahip, tek eksiği belki de tüm ülkede yaygınlaşmış olan herşey dahil otel sistemi. Ancak herşey dahil otel sistemi de Gökçeada için biraz fazla yabancı ve bayağılaşan bir sistem olduğu için ada içerisinde tatil yaparken bunu hiç aramıyorsunuz.
  Adanın yatak kapasitesinin büyük bölümünü pansiyon ve apartlar oluşturuyor. Gökçeada’da en büyük yatak kapasitesi Yeni Bademli Köyü ile Uğurlu Köyü’nde bulunan pansiyon ve apartlara ait dersek hata yapmamış oluruz. Yine adanın merkez, Zeytinliköy, Kefaloz Plajı, Kaleköy ve Eski Bademli gibi noktalarında sayıları gün geçtikçe artan butik oteller bulunuyor.
  Gökçeada’da kısa bir tatil düşünenler, gezi planları dahilinde gezmek istedikleri noktaları çok iyi belirleyerek uygun bir zamanlama belirlemeli ve özellikle konaklama noktalarını bu plana uygun seçmeliler. Çünkü Gökçeada gezilecek yerler bakımından farklı lokasyonlarda yer alan pek çok noktaya sahip. Adada bulunan Marmaros koyu, Mavi koy, Kefaloz Plajı, Gizli Liman ve Laz koyu gibi denize girebileceğiniz pek çok koy birbirinden çok farklı noktalarda konumlanmış durumda.
  Tarihi bir gezi amacıyla Gökçeada’ya geldiyseniz Rum köylerinde yer alan butik otellerde konaklamanız daha yerinde olacaktır. Eski Bademli’de bulunan Son Vapur Konukevi, adanın otantik havasını muhteşem Semadirek ve Kaleköy manzarasıyla birlikte size sunan önemli Gökçeada otelleri arasında yer alıyor. Ayrıca Zeytinliköy’de yer alan Zeydali Butik Otel ve Yeşil Ev de misafirlerine sundukları kaliteli hizmet anlayışı ve adanın yapısına uygun sunumları ile öne çıkan otellerin başında geliyor.
  Denize sıfır otel arıyorsanız, Kefaloz plajında yer alan Çınarlı Kasrı, Otel Kefaloz ve Gökçeada Sörf Eğitim Oteli sizler için ideal noktalar diyebiliriz. Denizin hemen yanında veya 100 metre uzağında konumlanmış bu tesisler, adanın denizinin tadını çıkarmaya gelenler için ideal. Kefaloz bölgesinde çok sayıda günübirlik konaklama imkanı sunan tesis de bulunuyor. Bu bölgeye karavanınız veya çadırınızla gelmeniz de mümkün.
  Adanın en güzel koylarından birinin hemen üzerindeki bir tepeye konumlanmış Uğurlu Köyü, Türk hükümetinin iskan politikaları ile buraya yerleştirdiği Isparta ve Burdurlu vatandaşlarımızın yaşadığı bir köy. Gökçeada’ya gelmeden veya geldikten hemen sonra adını duyabileceğiniz Gizli Liman da bu köyün plajının hemen sonunda yer alıyor. Uğurlu köyü, son yıllarda özellikle İstanbullu aileler tarafından açılan apart ve otellerle adanın en çok ilgi gören yerleri arasına girmeyi başaran şirin bir iskan köyü.
  Kampçılar ve keşfetmeyi sevenleri de unutmadık elbette. Kamp için adayı tercih edenlerin dikkate alması gereken yerler arasında Gizli Liman, Marmaros Koyu, Mavi Koy ve Yıldız koyu ilk akla gelenler. Yıldız Koyu’nda bulunan Arkadia’da kamp alanı ve çadır hizmeti de sunuluyor. 

  GÖKÇEADA'DA NELER YAPILIR? 

  Gökçeada yazımızın başında da belirttiğimiz gibi doğallığın önplanda olduğu enfes bir ada. İçinde pek çok doğa sporunu yapabilir, bununla birlikte fotoğraf çekmek gibi hobilerinizi değerlendirebilirsiniz. Ancak gelin önce şu bahsettiğimiz adanın doğallığını biraz açalım.
  Gökçeada’da çilekten tutun da şeftali, armut, karadut, üzüm… aklınıza ne gelirse her çeşit meyve ve sebze doğal ortamında yetişiyor, siz de bunları dalından yiyebiliyorsunuz. Bilmeyenler için Çanakkale bölgesinde yetişen pembe domatesin tadına mutlaka bakmalısınız derim. Adanın enfes keçi peyniri ve sütünü yine günlük olarak elde edebilirsiniz.
  Gelelim adada yapabileceğiniz aktivitelere; Gökçeada yıl boyunca kesilmeyen rüzgarıyla mitolojide Poseidon’un adası olarak bilinir. Yıl boyunca devamlı esen bu rüzgarı ile adanın mükemmel coğrafik yapısı bir araya gelince de Kefaloz Plajı’nda dünyanın en iyi doğal sörf rüzgarı oluşuyor. Son yıllarda özellikle Romanya ve Bulgaristan’dan gelen pek çok sporcuyu ağırlayan Gökçeada, birkaç yıl içerisinde Gökçeada Belediyesi’nin de katkılarıyla adını bu alanda duyurmaya başladı.

  Gökçeada’da yapabilecekleriniz:

  • Olta ve zıpkın balıkçılığı
  • Windsurf ve kitesurf öğrenebilirsiniz.
  • Serbest veya aletli dalış
  • Bisiklet ve trekking rotalarını tamamen kendinize göre belirleyip keyifli turlar düzenleyebilirsiniz.

  GÖKÇEADA GEZİLECEK YERLER

  Gökçeada’nın gezilecek pek çok noktasını sizler için kısa kısa derlemeye çalışacağız. Adanın en önemli tarihi yapıları Rum köyleri. Mübadele yıllarından sonra uzun yıllar boyunca neredeyse kaderine terkedilmiş köylerde yaşam bugünlerde yavaş yavaş tekrar canlanıyor. Zeytinliköy, Eski Bademli ve Kaleköy en çok gezilen köyler arasında yer alsa da bir zamanlar Türkiye’nin en büyük köyü olarak bilinen Dereköy, bugün neredeyse tamamen terkedilmiş ve boş sokaklarıyla sizi büyüleyen bir yerleşim olarak dikkati çekiyor. Eğer fotoğraf çekmeyi ve tarihi alanlarda nefes almayı seviyorsanız mutlaka bu köyleri ziyaret etmelisiniz. 
  Türkiye’nin sayılı koylarından biri olan Yıldız Koyu, adanın kuzey kesiminde Kaleköy’ün arkasında bulunuyor. Yıldız Koyu, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Sualtı Milli Parkı olma özelliğini de taşıyor. Şansınız varsa gökyüzünde ayın hiç görünmediği bir akşamda Yıldız Koyu’na gökyüzündeki milyarlarca yıldızı izlemeye gitmelisiniz. Adanın sayısız güzellikleri arasında dünya üzerinde ne kadar küçük bir noktada olduğunuzu farkedebilir, gökyüzünde parlayan yıldızların büyüsüne kapılabilirsiniz.
  Ada ve tarih dedik dedik ama buna bir de kral mezarı ekleyeceğiz. Aslınd kral mezarları dediğimize bakmayın, bu mezarlar Kefaloz Plajı’ndan Laz Koyu istikametine doğru giderken yolun sağ tarafında bulunan bir kaya içerisine oyulmuş 2 lahit. Yıllar içerisinde keşfedilmiş bu lahitlerin hangi döneme ait olduğu henüz keşfedilememiş.
  Bir diğer tarihi nokta ise Yeni Bademli Höyüğü. Yeni Bademli Höyüğü, erken Tunç Çağı’ndan izlerin rastlandığı önemli bir yerleşim merkezi olarak dikkati çekiyor. Arkeolojik çalışmaların bugün hala devam ettiği Yeni Bademli Höyüğü’nde farklı medeniyetlerin izlerine rastlanmış olmasına rağmen höyüğün en dikkat çekici özelliği, dönemin insanları tarafından savaşlar nedeniyle terkedilmemiş olması. Yani buradaki insanlar daha iyi iş ve sosyal imkanlar sağlamak amacıyla daha büyük olan metropolitlere göç ederek bu bölgeyi terketmişler.

  Gökçeada’ya gelip de eşsiz bir günbatımı izlemeden dönmek olmaz. Özellikle Kaleköy ve Eski Bademli’den en net şekilde günbatımı ve Semadirek manzarasını izleyebilirsiniz. Eğer günbatımını keyifli bir akşam yemeği veya birkaç kadeh ile taçlandırmak isterseniz Kaleköy’de İmroz Poseidon veya Eski Bademli’de Son Vapur Restoran’ı tercih edebilirsiniz.
  Ada içerisinde bulunan Tuz Gölü, denizin buharlaşıp tekrar yoğunlaşmasıyla oluşan bir lagün. Bu lagün aynı zamanda göçmen kuşların göç yollarında bulunduğu için çok sayıda kuş fotografçısının da uğrak yeri. Özellikle yaz aylarında adaya gelen filamingoları izlemek ayrı bir keyif veriyor.

  GÖKÇEADA'DA NE YENİR?

  Meydani Pastanesi’nde üretilen bademli Efibadem kurabiyesi, artık adanın en bilindik markalarından biri halinde gelen ve ünü dünyaya açılan güzel bir kurabiye.
  Eğer sütlü tatlılardan hoşlanıyor veya gerçek bir dibek kahvesinin keyfine varmak istiyorsanız adresiniz Zeytinliköy’de yer alan eski Rum kahveleri olmalı. Burada bulunan Madam’ın Dibek Kahvesi, Sıcak Orta Kahve, Nostos Cafe gibi mekanlarda hem dibek kahvesini hem de sütlü tatlıları deneyebilirsiniz. Zeytinliköy’de damla sakızlı dibek kahvesi içmeden dönmemelisiniz, eğer damla sakızını seviyorsanız damla sakızlı muhallebiyi de ayrıca deneyebilirsiniz.
  Gökçeada’nın son yıllarda öne çıkan en önemli lezzetlerinden biri ise adanın kendine has olan İmroz Koyunu veya keçilerinden yapılan kuzu veya oğlak çevirme. Adanın oğlak eti son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Kaleköy yolu üzerinde yer alan Yörük Çadırı’nın ilk olarak misafirlerine sunmaya başladığı oğlak çevirme bugün adanın pek çok noktasında bulunabiliyor ancak yavaş pişirilmesi nedeniyle önceden sipariş etmeniz gereken mükemmel bir lezzet. Kırmızı et sevenler mutlaka değerlendirmeliler.
  Adı üstünde adaya gelip de deniz ürünlerinin tadına bakmamak olmaz. Kaleköy deniz ürünlerinin sunulduğu restoranların ağırlıklı olarak bulunduğu adanın cazibe merkezi. Burada bulunan Son Vapur, Eleni, Helen gibi mekanların yanında yukarı Kaleköy’de bulunan İmroz Poseidon ve Yakamoz Restoran’ı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca biraz daha salaş bir ortamda takılmak isteyenler için çok özel bir noktadan bahsedeceğiz; Kefaloz’da bulunan Seyir Defteri. Sahibi İskender Bey’in günlük olarak tuttuğu balıkların tadını  unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz.
  Gökçeada hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için tıklayın .
  Gokçeada Gokçeada Reviewed by Mrl CKCKL on Kasım 26, 2017 Rating: 5

  Hiç yorum yok:

  Blogger tarafından desteklenmektedir.