Gökçeada'da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Şahane Mekan

Gökçada'da Mutlaka Uğramanız Gereken 5 Mekan

  • Öğeyi Oyla
    (10 oy)
İlk bakışta kendi kaderine terkedilmiş ve unutulmuş görünen bu şirin Kuzey Ege adası, gezildikçe değer ve anlam kazanan tam bir cennet. Tarihi binyıllar öncesine dayanan Gökçeada'da tüm medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Bin yıllık kral mezarlarından Cenevizliler dönemine kadar uzanan bir kaleye kadar pek çok farklı güzelliği bir arada bulabiliyorsunuz. 
1970'lerden günümüze Türk ve Rum nüfusun birarada dostça ve barış içinde yaşadığı, 8000 kişi gibi küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen oldukça kozmopolit minik bir Ege ilçesi aslında. Adaya geldiğiniz ilk anda Kuzu Limanı'nın sessiz ve ıssız görüntüsü sizi ürkütse de ada merkezine geldiğinizde şirin ama sandığınızdan büyük bir adada olduğunuzu anlıyorsunuz. Gökçeada'da Zeytinli, Eski Bademli, Kaleköy, Tepeköy ve Dereköy gibi Rumlara ait yerleşimler korunmuş.
Şirin Gökçeada pansiyonları ve otellerinde konaklarken adanın mükemmel havasına ve doğasına aşık olacaksınız. Ama bir de mutlaka uğramalısınız dediğimiz yerler vardır ya işte onlardan birkaç tanesini sizler için derledik. Gökçeada'nın doğal güzelliklerinin yanında bu durakları da es geçmeyin.

Rum Köyleri

Zeytinli, ada merkezine 4 km uzaklıkta mükemmel şekilde korunmuş ve özellikle dibek kahvesi ya da sütlü tatlı sevenlerin uğrak noktası. Tepeköy, eşsiz manzarasıyla tamamı Rum nüfusun yaşadığı tek köy. Tepeköy'ün ortasında Rum kahvehanelerine mutlaka uğramalısınız ayrıca adanın taverna kültürünü yaşatan en önemli ismi Barba Yorgo'yu da pas geçmemelisiniz. Kaleköy, bölgedeki koyları görecek şekilde iyi konumlandırılmış, korsan saldırılarına karşı Cenevizli'lerin inşa ettiği bir kalenin kalıntılarıyla karşılıyor sizi. Yukarı Kaleköy'de özellikle gün batımı keyfini kaçırmamalısınız. Dereköy ise mübadele yıllarında adayı terkeden Rumlar'ın anılarını size hissettiriyor adeta. Her adımınızda tarih kokan Rum Köyleri, sizleri farklı bir atmosfere sürükleyecek. 

 

İlios Restorant & Taverna

Kaleköy Limanı'nın en güzel yerinde konumlanmış Ilios Taverna, zengin deniz ürünlerinin yanında lezzetli Rum mezeleriyle hoş ve kaliteli bir lezzet durağı. Gökçeadalı Melisa Efstatin tarafından işletilen Ilios'ta gün batımına karşı yemeğinizi yerken bir yandan da çok özel rum müziklerini canlı olarak dinleyebilirsiniz. Adanın en kaliteli lezzet duraklarından biri olan restorantta, lezzetli menülerin yanında adada üretilmiş şarapların da tadına bakabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. (İlios Taverna hakkında tüm detayları yakında sitemizde bulabilirsiniz.

Balbadem Kafe

Balbadem, İstanbul'dan bir gezi için adaya uğrayıp adaya yerleşmeye karar veren iki Gökçeada severin yolculuğu aslında. Adanın merkezinde bulunan Balbadem Kafe, eski bir taş yapıda kurulmuş kendine özgü tatlarıyla kısa sürede adadan adından bahsettiren en önemli mekanlar arasında yerini aldı. Son derece güzel dekore edilmiş kafede otururken eski bir yapıyla modern dekorasyonun buluştuğu hoş bir ortamda çayınızı yudumlayabilir veya Balbadem'in kendine özgü lezzeti Ada Rüyası'nı deneyebilirsiniz ki Balbadem'in tüm ürünlerini sizlere rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Ayrıca sabah saatlerinde güzel bir kahvaltı etmek isterseniz serpme köy kahvaltısını Balbadem'de bulabilirsiniz. (Balbadem Kafe hakkında tüm detayları yakında sitemizde bulabilirsiniz)

 

 

İmroz Poseidon

Kaleköy'ün en tepe noktasında kayalıkların üzerine kurulmuş İmroz Poseidon'dan Kaleköy Limanı, Gökçeada havalimanı, Zeytinli Köy, Semadirek Adası ve Yıldız Koyu'nun bir kısmını yaklaşık 300 derecelik bir açı ile izlemeniz mümkün. Tam bir doğal gözetleme noktası olan İmroz Poseidon, lezzetli deniz ürünlerinin yanında kırmızı et sevenler için de adanın doğal ürünlerinden hazırlanmış zengin bir menü sunuyor. Özellikle gün batımını izlemek isteyenlerin uğrak noktası olan mekanda akşam yemeği yiyebilmek için mutlaka en az 1 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Son Vapur Konukevi & Restorant

Son Vapur ailesinin yeni sayılabilecek üyesi, Eski Bademli'nin en iyi yerinde konumlanmış tıpkı İmroz Poseidon gibi çok geniş bir açıyla bölgeye hakim bir tepede bulunuyor. Yıllardır adada turizm sektörünün en önde gelen mekanlarından Son Vapur'un Konukevi'nde konaklayabileceğiniz gibi dışarıdan gelerek restorantta güzel bir akşam yemeği yiyebilir, ada şaraplarını eşsiz Semadirek manzarasına karşı yudumlayabilirsiniz. Adanın mimarisine uygun şekilde dekore edilmiş, antika eşyaları barındıran Son Vapur Konukevi, adanın en keyifli konaklama merkezlerinden biri.

Gökçeada'da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Şahane Mekan Gökçeada'da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Şahane Mekan Reviewed by Mrl CKCKL on Kasım 26, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.