Gökçeada'da Gezilip Görülecek Yerler


Gökçeada'da Görmeniz Gereken 10 Doğal Güzellik

  Gökçeada doğal yaşamıyla birlikte doğal güzelliklerini de seriyor ayaklarınıza. Gökçeada'da tatiliniz boyunca her zaman şarjı ya da pilleri dolu bir fotograf makinesiyle dolaşmanızı tavsiye ederiz. 
  Gezip görebileceğiniz hatta atacağınız her adımda yeni bir güzelliği yakalayabilir yaşadığınız anı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

  1. Kaleköy

  Özellikle yaz aylarında mükemmel bir esintiye sahip olan Kaleköy'den Ege Denizi üzerinde batan güneşi, Yunanistan'a ait Semadirek adasını izleyebildiğiniz gibi
  adanın merkezini, Eski Bademli ve Zeytinli Köyü de izleyebiliyorsunuz. Bölgeye çok hakim bir tepede konumlanmış Kaleköy'de Cenevizliler döneminde yapılmış bir kalenin kalıntıları da bulunuyor. Kaleköy'ün diğer yamacına geçtiğinizde ise tüm güzelliği ile Yıldız Koyu karşılıyor sizleri.
   Kaleköy Panaroma

  2. Tepeköy Çınaraltı

  Tepeköy'e giden yol üzerinde köye henüz varmadan ayrılan yolu takip ederek gittiğiniz bu mevkide eski bir karakol bulunuyordu. Zaman içerisinde karakolun yıkılması ile sayfiye yeri olarak kullanılan yerde, tarihi bir çınar ve karadut ağaçları bulunuyor. Yüksek bir konumda yer alan tepeden Semadirek adasını net bir şekilde izleyebilir, mangal keyfinizi mükemmel bir manzara eşliğinde yapabilirsiniz.
   

  3. Yıldız Koyu

  Adanın  denize girilen en güzel koylarından olan Yıldız Koyu, aynı zamanda adada bulunan Sualtı Milli Parkı'nın da başlangıç noktası. Balık avcılığının yasak olduğu bu alanda aletli dalış öğrenebilir, Gökçeada'nın sualtı güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Özellikle ağustos ayında deniz mükemmel oluyor bizden söylemesi.
  Yıldız Koyu 

  4. Marmaros Şelalesi

  Araçlarla ulaşımın bir yere kadar sağlandığı, gerisini ise gür bir ormanın içerisinden gezerek yürüdüğünüz bir şelale Marmaros. Şelale dediysek öyle çok büyük bir su akışı beklemeyin hele ki yaz aylarında.
  Ancak yine de adanın görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi, eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız yanınıza biraz kahvaltılık alarak sabahtan yola çıkmanızı tavsiye ederiz.
   Marmaros Şelalesi

  5. Mavi Koy

  Adanın en bakir koylarından bir tanesi. Ulaşım için yürümeniz ve biraz da tırmanma becerinizin olması gerekiyor. Mavi koyu iki kelime ile özetlersek "mükemmel" ve "keşfedilesi".
   Mavi Koy

  6. Gizli Liman

   gizli liman

  7. Eski Bademli

  Eski bademli aslında adanın balkonu olarak tabir edilen, hakim olduğu alanda yaklaşık 300 derecelik bir açı ile Yıldız Koyu, Kaleköy, Semadirek, Gökçeada Havalimanı, Zeytinli Köy ve Gökçeada merkezini izleyebiliyorsunuz. Özellikle günbatımını izlemek ve fotograflamak isteyenler için akşam saatlerinde mutlaka uğramalısınız.
  Eski Bademli

  8. Tuz Gölü

  Kış aylarında pek fazla rağbet görmeyen Tuz Gölü, Aydıncık bölgesinde oluşmuş bir lagün. Kuşların göç yollarından biri üzerinde bulunan Tuz Gölü, özellikle flamingolar tarafından seçilen bir alan. Bu nedenle kuş ve doğa fotografçılarının bu aylarda yoğun ilgisi olduğu gibi rüzgar sörfü için yıl boyunca aldığı kaliteli rüzgarı sayesinde kite surf ve wind surf öğrenimi için de uygun bir alan. Yaz aylarında kuruyan gölün dibinde kalan siyah balçığın ise pek çok rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor.
   Tuz Gölü

  9. Peynir Kayalıkları

  Kuzu Limanı'nın hemen yanındaki buruna yakın bir mevkide bulunan Peynir Kayalıkları, depremlerle yükselmiş volkanik bir zemin üzerinde rüzgar ve dalgaların izlerini bırakmasıyla oluşmuş mükemmel ve ihtişamlı bir görüntüye sahip doğal güzelliklerden.
   Peynik Kayalıkları Gökçeada

  10. Aşıklar Koyu

  Aşıklar Koyu

  Gökçeada'da Gezilip Görülecek Yerler Gökçeada'da Gezilip Görülecek Yerler Reviewed by Mrl CKCKL on Kasım 26, 2017 Rating: 5

  Hiç yorum yok:

  Blogger tarafından desteklenmektedir.