Bozcaada Sokakları

Tarih Kokan Bozcaada Sokakları

Çanakkale’nin gülümseyen simasıdır Bozcaada.
Yüzlerce yıl öncesine dayanan ve çok eski bir tarihe ev sahipliği yapmış olan adanın çeşitli bir çok kültürün izi sinmiştir sokaklarına. Bu tarihin dokusunu sokakların her köşe başında hissedeceğiniz gibi havasında da solumanız mümkündür. Şirinlik abidesi bu adada hayatınızca tatmadığınız lezzette şaraplar tadabilir, dalından kopararak taze meyve yemenin zevkine erebilir, otellerinde de sanki evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz burada. Size özelmiş hissine kapıldığınız muhteşem koyları, ılık ılık esen rüzgarı ile peşinizden takip eden huzur kokulu sokaklarını hayatınız boyunca unutmanız mümkün olmayacaktır.
Gökçeada nın kardeşi olarak bilenen bu güzel adaya toplu ulaşım deniz yoluyla feribot sayesinde olmaktadır. Adanın merkezi, nostaljik sokaklarıyla nakış gibi işlenmiş ve göze hoş gelen şirin bir balıkçı kasabasını andırmaktadır. Zamanında kasabanın tam da orta yerinden bir dere geçmiş ve adayı Türk Mahallesi ve Rum Mahallesi olarak ikiye ayrılmasına neden olmuş. Zamanla bu ayrım ortadan kalkmış ise de sokakların ve evlerin mimarisine gözle görülür bir farklılıkta yansımış olduğundan, bu farklılık sayesinde hangi mahallede olduğunuzu anlamak hiç de zor olmamaktadır.
Bozcaada Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokakları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sokaklar birbirini dik keserek düzenli bir hava katmaktadır kendilerine. Mahallenin ortasında kilise ve saat kulesi bulunmaktadır. Bir zamanlar kahve, taverna ve meyhane olan yerler şimdilerde turistik amaçlı olarak, kafe, dükkan ve restoran olarak hizmet vermektedir. Rum mahallelerinde eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık, bir kısmı pansiyon ve bir kısmı da otel olarak kullanılmaktadır.
Türk Mahalleleri de kıvrımlı sokakları ile bakımlı ve ahşap evleriyle kendini belli ediyor. Buralarda turistik mekanlar daha az bulunmaktadır. Ancak son yıllarda burada da pansiyon ve otellerin sayılarında artış görülmektedir. Bozcaada‘nın sokaklarını gezerek bir saatte bitirmeniz mümkündür. Ama adayı bir kere dolaşıvermek yetmez ki. Her seferinde başka bir ayrıntı yakalarsınız. Bilhassa fotoğraf severseniz ara sokaklar bol bol fotoğraf çekeceğiniz ve vakit geçireceğiniz yerlerdendir.
Bozcaada sokaklarında farklı cins kargalara da rastlamanız mümkündür. Kargaların en küçük ve tiz sesli olanları, beyaz gözlü ve gri enseli olan bu kargalarla ada halkı ve sokakları hayli içli dışlı yaşamaktadır. Çay bahçesinde çayınızı yudumlarken masanıza da konacak kadar cesurdurlar ayrıca. Adayla öyle bütünleşmiştir ki kargalar bir şarap markası olacak kadar adanın tarihiyle bütünleşmiştir. Kargalar gün batımındaki seremonileriyle ve kale surlarındaki danslarıyla hayli dikkat çekmektedirler…
Bozcaada tatili yapmak niyetindeyseniz Bozcaada otelleri sayfamıza bakmadan geçmeyin
Bozcaada Sokakları Bozcaada Sokakları Reviewed by Mrl CKCKL on Kasım 26, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.